Tinitus – zdravljenje z Logosintezo
Tinitus je šumenje, zvonenje, piskanje ali podobne motnje, ki jih slišimo v ušesih, ob tem da jih ne povzroÄajo zunanji izvori zvoka.
Ste bili kdaj na kakšnem glasnem koncertu in vam je potem piskalo v ušesih? No, tako nekako to izgleda, le da se pri razliÄnih ljudeh pojavlja v razliÄnih oblikah. Gre torej za subjektivne težave, ki so lahko obÄasne narave, lahko pa postanejo tudi kroniÄne. Bolj pogost je pri starostnikih in ljudeh, ki so profesionalno izpostavljeni veÄjemu hrupu.
To ni bolezen, temveÄ le simptom. Je pa pogosto posledica nekaterih boleznih, predvsem tistih, ki prizadanejo Äutne celice v notranjem ušesu. Tinitus je zelo neprijeten, saj vpliva na koncentracijo in sprošÄenost. Kadar je zelo glasen in moteÄ, lahko stres ki ga povzroÄi vodi v nespeÄnost, razdražljivost ali celo depresijo.
S. je tonski inženir in glasbenik. Del Äasa preživi v sinhronizacijskem studiu, kjer zelo natanÄno posluša glasbo in zvoke, del Äasa pa nameni ustvarjanju svoje glasbe za plesne predstave, kjer nato to glasbo posluša zelo naglas. Na terapijo je prišel zaradi konstantnega šuma v obeh ušesih. Opiše, da mu sicer stalno malo šumi, toda obÄasno se to stopnjuje do te mere, da si ponoÄi prižge radio na srednje valove in šum teh preglasi njegovega notranjega, da lahko sploh zaspi.
Šum opiše kot visok, konstanten, enakomeren v obeh ušesih. Ko ga pozovem, da si to tudi vizualizira, ga zazna kot svetlobo, ki sije proti navzven. Opiše, da se mu je to pojavilo prviÄ pred 20.leti: po tem, ko se je vrnil iz ÄŒernobila, kjer so snemali dokumentarec o nuklearki in posledicah eksplozije. Zelo so ga pretresle podobe, ki jih je tam videl. Ko jih je skušal priklicati v spomin, so bile v ospredju predvsem predstave o bolnicah in deformiranih otrocih. Videti je bilo, da je ta spomin zelo stresen zanj, zato sem mu takoj ponudila stavke (torej naredila Logosintezo-LS). Precej Äasa je procesiral po vsakem stavku in na koncu odprl oÄi in preseneÄeno poroÄal, da se mu je v levem ušesu nekaj moÄno sprostilo.
Delno olajšan pove, da je po vrnitvi iz ÄŒernobila še isti dan odšel na rock koncert in se pravzaprav šele naslednji dan po koncertu zbudil s piskanjem v ušesih. Ker po koncertu ni to niÄ nenavadnega, temu ni namenil posebne pozornosti. Zdaj pa sicer razume, da se je tam vse zaÄelo. (tu gre za kombinacijo Äustveno aktiviranega stanja in zunanjega sprožilca) Pozvala sem ga, da si predstavlja ta koncert in kako je vpliv nanj. Zagledal je “gmoto zvoka”, ki mu vdira v glavo. Naredila sva LS tudi na to. Posebej mu je odleglo, ko sva v drugem stavku odstranila energijo gmote zvoka (to je sicer nekaj, kaj tudi sicer opažam pri telesnih poškodbah: takoj, ko odstraniš energijo povzroÄitelja, se stanje za tretjino do polovico izboljša).
Po teh dveh rundah LS se je stanje že izboljšalo: v desnem ušesu je bilo šuma manj za 30%, v levem pa 40%. (po njegovi subjektivni oceni). ÄŒe se je zdaj skoncentriral na tinitus, ga je zagledal kot dva klobÄiÄa – vsak v svojem ušesu – ki sta vmes povezana z vrvico. Tako sva naresila LS še na to podobo in šum je padel za 50% v desnem in 70% v levem ušesu (od zaÄetnih 100%).
Nato je vizualno predstavo spontano opisal sam, Äeš da vidi to, kar mu je opisal kolega, ki ga je pregledal na Kliniki za ORL: “pokvarjene celice in prepletena vlakna”. Ko sva naredila stavke še na to podobo, je ostalo na obeh straneh 20% zaÄetnega šuma, s tem da je bil na levi strani drugaÄen po kvaliteti.
Ker je na zaÄetku omenil le, da bi rad, da skušava zmanjšati šum, sem ga ponovno povprašala po željah. Želel je imeti “prostor v glavi”. Ker je želja pravzaprav le energija, ki odteka v prihodnost, sva naredila LS še na to. Takoj po stavkih pa je splavalo na površje še omejujoÄe prepriÄanje, da bo to imel za zmeraj. Ko sva obdelal še to, je po njegovi oceni bilo šuma na desni še 15% zaÄetne vrednosti, na levi pa 12%. Ob tem se je sam šum spremenil: postal je lahkoten, svetel, manj moteÄ oz. ga je brez težav zdržal. Tudi dan kasneje je stanje ostalo nespremenjeno. Dogovorila sva se za ponovno uro Äez nekaj tednov.
0 KOMENTAR