ToksiÄni odnosI
Ste v odnosu z nekom, ob katerem se ne poÄutite v redu? Ob nekaterih ljudeh pozabite na svoje cilje in želje? Vam doloÄeni ljudje jemljejo energijo? Verjetno ste v toksiÄnem odnosu.
Pa ne govorim le o partnerskem odnosu. Gre lahko za katerokoli bližnjo osebo: vsi poznamo mame, ki kontrolirajo vse v svoji okolici, nadute šefe, nedostopne svakinje, prevzetne sodelavke, hvalisave prijateljice, nehvaležne otroke. To so osebe, ki so neobÄutljive za Äustva drugih, zelo pogosto emocionalno izsiljujejo in igrajo igre. Ti ljudje ne razmišljajo vašem dobrem poÄutju. Pravzaprav ne želijo, da vam v življenju uspe – to predstavlja nevarnost, da boste boljši od njih. Lahko celo sabotirajo vaše poskuse, da bi uspeli. Da bi dosegli svoje cilje, ne uberejo spoštljivega pristopa – tako so lahko omalovažujoÄi, glasno sodijo druge, manipulirajo… Še bolj pogosto pa vaša dejanja minimalizirajo, Äeš “Ja, ja, saj vem, da si to in to naredila… Ampak veš kaj se je pa meni zgodilo?!” Torej preživijo veÄino Äasa v poziciji: Jaz sem v redu, ti nisi v redu!
In kateri so najpogostejši obÄutki v toksiÄnih odnosih?
1. vse se vrti okoli drugega, nikoli okoli vas
2. ob tej osebi vam ni prijetno
3. niÄ kar naredite, ni prav
4. ob tej osebi niste odprti in iskreni
5. smeji se vašim poskusom, da bi napredovali
In zakaj se zapletamo v takšne odnose, ki nam povzroÄajo samo nesreÄo? Vzrok skoraj vedno temelji v disfunkcionalni družini, kjer je bila ljubezen pogojevana, kar je poslediÄno pri posamezniku pripeljalo do Äustvene odvisnosti – Jaz sem v redu, samo Äe… Kot otrok hitro prepoznamo, da si želimo mamine pozornosti, naklonjenosti in odobravanja. Nato se uÄimo, kaj moramo narediti, kako vse to dobimo.
Morda je mama le površno poslušala, kaj se nam je zgodilo v šoli, nato pa na dolgo in široko razlagala, kako strašno in grozno je bilo njej v službi (Moje mnenje ni pomembno, mnenje drugih je pomembnejše). Morda za babico nismo nikoli dovolj dobro pobrisali prahu in je vedno za nami popravljala in komentirala, da smo tako ali tako “šlampasti” (Samo Äe delam tako kot ona hoÄe, sem dovolj dobra). Morda ob bratu nismo nikoli imeli pravice do izbire, kaj bi radi poÄeli, vedno smo se le prilagajali (Moje želje niso pomembne, želje drugih so pomembnejše).
Se pravi pozorni smo na potrebe/zahteve drugih, svoje pa zanemarjamo. To pogojevanje ljubezni sÄasoma postane še globje in toksiÄno. In pogosto si izberemo partnerja, ki nadaljuje z ravno takšnim vedenjem. In ko slišite “Ti me dopolnjuješ!” ali “Midva sva duši dvojÄici!”, lahko že veste, da bo odnos toksiÄen. ÄŒe v odnos ne vstopite kot samostojna enota, boste razoÄarani – nihÄe vas ne bo spremenil, dopolnil, popravil, zacelil… Tega se ne poÄne v razmerju. To se naredi na terapiji. Ali z neko drugo obliko osebe rasti. Kakorkoli že – sami boste morali poÄistiti svoje zablode in priÄakovanja.
ToksiÄni odnos še poglobi strahove in vzdržuje pogojevanje:
• strah nas je, da bomo ostali sami, Äe se bomo obnašali tako, kakršni zares smo
• ne izborimo si svojega prostora pod soncem, ker so drugi bolj pomembni od nas
• ne izrazimo oz. ne spoštujemo svojega mnenja, ker so drugi bolj pametni, bojimo se, da bomo izpadli bedasto
• poÄutimo se ranljive, ker nismo dovolj dobri, ne želimo se razgaliti in se raje podredimo drugemu
• poÄutimo krive, ker slabo mislimo o drugem (“pa saj v resnici niti ni tako slab”)
Zakaj je tako težko zapustiti takšen odnos? Ker Äakamo. ÄŒakamo, kdaj bo ta pomembni drugi spregledal, da ne dela prav in prepoznal naše kvalitete. Ostajamo pasivni in Äakamo, da nas bo nekdo rešil, opazil, ljubil. Tako kot otrok Äaka na mamo in oÄeta. Gre za del nas – za našega notranjega otroka, ki živi v priÄakovanjih oz. fantazijah. In prav tu leži pot do rešitve: ko spremenimo svoje fantazije in priÄakovanja do te osebe, lahko takšen odnos spremenimo ali prekinemo.
Pri tem pomaga, da smo iskreni do sebe. Ozreti se moramo v preteklost in preveriti ali je ta Älovek že kdaj uresniÄila naše potrebe ali želje. Ali nas je kdaj poslušal brez sodbe in komentarja? Nas je sprejel take kot smo in le potolažil, podaril naklonjenost? Gotovo se bo pokazalo, da nikoli. V najboljšem primeru morda redko. In nikoli ga ne bomo mogli spremeniti, da bo to zaÄel poÄeti. Pa tudi Äe Äakamo leta in leta. Ker ni tak. In ker se ne bo spremenil za nas. Lahko pa mi spremenimo odnos do njega.
Niste veÄ otrok. Otrok namreÄ potrebujete starše, da zadovoljijo njegove potrebe. Normalno je, da otrok to od njih priÄakuje. Kot odrasli pa se moramo zavedati, da nihÄe ne bo zadovoljil naših potreb, razen nas samih. Sami smo odgovorni za svoje zadovoljstvo. Brez vaše akcije se ne bo niÄ spremenilo. ÄŒas ne bo zacelil vaših ran. Ponovno se morate odkriti. Kaj si želite? Kaj vas veseli? Ob katerih ljudeh se poÄutite dobro? Kdo vas zares sprejema take kot ste? Brez obsojanja in komentarjev. Poiskati morate stik s svojo esenco in si ponovno zaupati.
Ni vedno potrebno popolnoma zapustiti toksiÄnega odnosa – še posebej, Äe gre za nekoga, ki ga imate sicer zelo radi. Se je pa dobro za nekaj Äasa umakniti in v odsotnosti razmisliti – da se spet najdemo in naberemo moÄ. ÄŒe pa vam intuicija govori, da je najbolje popolnoma prekiniti, pa to naredite. Se vam zdi to sebiÄno? Brez potrebe – gre za zdrav egoizem. Jaz vam dovolim!
ToksiÄni odnosi vam kradejo energijo. Namesto, da bi se posveÄali sebi, se ukvarjate z drugimi. Zakaj bi vedno izgubljali energijo s tem, da se jezite na tašÄo? Takšna kot je paÄ je. Lahko ostanete popolnoma neprizadeti on njenem blebetanju, pojeste kosilo, ki ga je pripravila, poÄakate, da izpove še karkoli se ji mota po glavi in odidete domov. TašÄo pa pustite pri tam. Saj ima sama s sabo še najveÄ dela.
Ni vedno lahko prekiniti. Ljudje okoli vas vam bodo govorili, da se morate potruditi. Ne poslušajte jih. Ne poznajo vas tako dobro, kot se poznate sami. Ni lahko zapreti vrat za seboj. Toda tem primeru ni potrebno misliti na druge. Le nase.
»Å½ivljenje je prekratko, da bi ga zapravljali s tistimi, ki vas onesreÄujejo...«
0 KOMENTAR