Odraslo mnenje vs pubertetniški upor
V današnji družbi veÄkrat kritiziramo sistem v katerem živimo – šolskega, zdravstvenega, socialnega, politiÄnega… VÄasih so kritike objektivne in vÄasih zelo pristranske. Ali drugaÄe povedano: vÄasih jih sporoÄamo iz pozicije odraslega, vÄasih iz uporniškega otroka. Kdaj je kritika sistema pubertetniško uporništvo in kdaj je to objektivno mnenje?
Za pozicijo Uporniškega otroka (UD) je seveda znaÄilen upor proti avtoriteti – torej proti tistim, ki postavljajo pravila in doloÄajo njihovo izvrševanje. Mišljenje v tej poziciji je infantilno, naivno, idealistiÄno. Zanemarja se celostno sliko, lastna vloga pri tem je minimalizirana. Izvor težav se vedno išÄe zunaj posameznika, lokus zapletov je vedno zunanji.
V poziciji Odraslega (O) so vrednote in prioritete v življenju precej bolj jasne, prav tako se posameznik zaveda svoje vloge in odgovornosti v sistemu. Zaveda se hierarhije znotraj sistema in priznava vlogo avtoritete po drugi strani pa tudi prepoznava lobije, korupcijo in koristoljubne poteze.
Kdaj lahko posameznik kritizira sistem? Mora biti strokovnjak? Mora imeti izkušnjo s sistemom? Ali sploh sme javno izpostaviti doloÄene znaÄilnosti (dobre in slabe), Äe ni del sistema? Seveda sme. Ne glede na to ali je del sistema, je bil del ali pa ga je le preuÄil od zunaj – pomembno je, da to poÄne iz pozicije Odraslega.
Toda zakaj bi to poÄel? Kritika je vedno namenjena izboljšavi. Sistem pa vedno teži k ravnovesju. Kritika izpostavi slabosti in, Äe je konstruktivna, tudi rešitve – torej spremembe. Spremembe so hkrati zaželjene, saj bi situacijo izboljšale, po drugi strani pa nezaželjene, saj sistem vsaj za nekaj Äasa destabilizirajo. Pa ne le to: zaposleni se morajo prilagoditi na novo stanje, njihova rutina je za nekaj Äasa porušena. VÄasih se morajo nauÄiti novih spretnosti ali pristopov in s tem so za vsaj nekaj Äasa primorani izstopiti iz svoje cone udobja. Pogosto zato spremembe zanje niso prijetne (in se jim celo upirajo), Äeprav so si jih že dolgo želeli, Äeš da “tako ne gre veÄ naprej!”
Kaj pa, Äe do sprememb nikoli ne pride? ÄŒe stanje ni dovolj slabo oz. je “še kar za zdržati”, seveda ljudje ostajajo v takšnem sistemu. VÄasih poskušajo sami sprožiti spremembe, vÄasih Äakajo, da to storijo drugi, odvisno od pozicije, znanja in energije, ki jo premorejo. Šele, ko se zgodi nekaj, kar je “kaplja Äez rob”, izstopijo iz sistema in prekinejo delovno razmerje.
Kaj pa tisti, ki ostanejo? Kaj to pove o njihovi situaciji? Za zaÄetek, da jim v sistemu ni tako slabo, da bi ga zapustili. Ali to pomeni, da se strinjajo z vsem, kar se znotraj organizacije dogaja? Najpogosteje ne, toda najdejo naÄine, da se temu ÄimveÄkrat izognejo oziroma, da niso del tega.
Kakšen odnos imajo tisti, ki ostajajo v sistemu, do nekoga, ki ga je zapustil ali pa ga kritizira? RazliÄen: nekateri se z njim strinjajo, nekateri mu lahko zavidajo, drugi privošÄijo, tretji zbirajo pogum za podobno potezo… Pogosto pa lahko zaÄnejo igrati razliÄne Igre. Ena od njih je “Strašno, strašno”, kjer poskušajo diskreditirati posameznika, ki je sistem zapustil: “On ni zdržal, ni se znašel, on je idealist…” ali “on je upornik, ki se ne more prilagoditi” Druga je, da diskreditirajo njegovo delo: “On je hotel nemogoÄe, tako se ne da delati, ni upošteval pravil…”
Zakaj bi se sploh ukvarjali z nekom, ki ni veÄ del sistema? Zaradi psiholoških koristi, da zašÄitijo svojo pozicijo – Äe so se pred tem s sodelavcem strinjali o stanju, potem pa je ta aktivno posegel v dogajanje, medtem ko so sami ostali tam, bi to lahko pomenilo, da stagnirajo. ÄŒe ga diskretirajo in oznaÄijo sistem za rigiden in nespremenljiv, potem lahko upraviÄijo svojo neaktivnost, saj se tako ali tako ne da niÄ narediti. S tem definirajo normo, da so ti, ki ostanejo v redu ljudje, torej “normalni”, kritiki pa ne.
Kako torej sploh pride do spremembe? Je sistem sploh spremenljiv? Kdo lahko sproži spremembo? Spremembo lahko sprožijo razliÄni dejavniki, toda vsi se zaÄnejo z izražanjem odraslega mnenja – s kritiko. Z mnenjem iz odrasle pozicije, ki izpostavi šibke toÄke. Toda to je šele zaÄetek – ko se enkrat zavedamo šibke toÄke, lahko zaÄnemo iskati nove možnosti in lahko naredimo naÄrt, kako jih bomo uvedli. Zakaj imamo pri tem takšne težave? En od razlogov je zagotovo prej omenjeno prestopanje mej cone udobja. Drugi pa tudi, da kritika ni vedno dobrodošla, da je to nekaj, kar je sramotno, boleÄe in na sploh grozno. Žal. Ljudje kritiko dojamejo kot obtožbo, kot kazanje s prstom na krivca in ne kot priložnost za uÄenje, za napredek. Slabe kritike so tiste, ki so usmerjene na osebo/na posameznika in namesto na njegova dejanja. Slabe so kritike, ki so tiste, s katerimi se meri moÄ.
Kritika je osnovni gradnik napredka, tako kot napake. ÄŒe vse teÄe rutinirano in brez odstopanj, bo sistem stalno v ravnovesju in se ohranjal brez sprememb. Napake, nenavadne zahteve, zapleti in poslediÄno spremembe so tisti, ki omogoÄajo razvoj. In kritika to izpostavi. Tisti, ki kritizira (Äe to poÄne pravilno), tega ne poÄne zato, ker hoÄe nekoga ponižati, temveÄ zato, da bi ta lahko spremenil in izboljšal svoje delo. Zato sem jaz vesela vsake kritike – pozitivne in negativne. No, o slednji je vÄasih težko in neprijetno razmišljati in vÄasih me spravi iz tira. Toda to se da premagati. Ravno s tem mi zamaje prepriÄanja in omogoÄi, da jih prevetrim in prilagodim ali pa potrdim.
0 KOMENTAR